• Aktualności
  • O Oddziale
    • Władze oddziału
    • Komisje
    • Koła i kluby
    • Historia Oddziału
    • O patronie
  • Kalendarz imprez
    • Kalendarze imprez oddziałowych na 2025 rok
    • Kalendarze archiwalne
  • Galeria
  • Odznaki
    • Regulaminy odznak oddziałowych
    • Odznaka okolicznościowa „25 lat Mazowieckiego Forum Oddziałów PTTK”
    • Weryfikacja odznak
  • Linki
    • Strona główna PTTK
    • Komisja Turystyki Pieszej ZG PTTK
    • Mazowiecka Komisja Imprez na Orientację
    • TRInO - Turystyczno-Rekreacyjna Impreza na Orientację
    • Szlaki Turystyczne Mazowsza
    • Odznaki - regulaminy
  • Kontakt

Regulaminy odznak oddziałowych

Regulamin Jubileuszowej Odznaki Turystyczno-Krajoznawczej PTTK "BITWA WARSZAWSKA 1920-2020"


UWAGA !!! Odznakę można dalej zdowywać, będzie weryfikowana do wyczerpania blach.

Regulamin PDF
Kronika odznaki A5 PDF
Kronika odznaki A6 PDF
Miejsca pamięci związane z "Bitwą Warszawską - 1920r."(aktualizacja kwiecień 2020 r.)
Wykaz tras TRInO zaliczanych do odznaki:
  • 1/M/00 Kobyłka - Ossów - Zielonym szlakiem na Podkurka
  • 1/X/19 Ossów - Pole Bitwy Warszawskiej 1920
  • 13/M/16 Radzymin - Miasto Cudu nad Wisłą
  • 9/M/20 100 lat temu pod Radzyminem
  • 13/M/22 Radzymin - 102. rocznica Birwy Warszawskiej
WARUNKI ZDOBYWANIA ODZNAKI
 
  1. Odznaka jest jednostopniowa i jest odznaką wielodyscyplinową.
  2. Odznaka może być przyznana każdemu, kto w latach 2019-2021 spełni jeden z następujących warunków:
    1. odbędzie wycieczki piesze lub rowerowe, uzyska normy na OTP w stopniu popularnym lub KOT w stopniu brązowym, w sposób określony regulaminem tych odznak, odwiedzając co najmniej 10 obiektów.
    2. przebędzie minimum 2 trasy Turystyczno-Rekreacyjnej Imprezy na Orientację (TRInO) znajdujące się na terenach bitwy, oraz odwiedzi co najmniej 10 obiektów (trasy i materiały dostępne są na stronie oddziału http://praga.warszawa.pttk.pl/),
    3. odbędzie minimum 3 wycieczki krajoznawcze w pozostałych dyscyplinach turystyki, odwiedzając minimum 10 obiektów w co najmniej 3 miejscowościach.
  3. Trasy wycieczek powinny przebiegać przez okolice, miejscowości i miejsca pamięci narodowej związane z obroną Warszawy oraz działaniami frontowymi i przyfrontowymi 1920 roku (np. Borkowo, Ciechanów, Kobyłka, Kołbiel, Marki, Modlin, Nasielsk, Ossów, Płock, Pułtusk, Rybienko Leśne, Radzymin, Sarnowa Góra, Warszawa, Włocławek, Wyszków i inne). Szczegółowy wykaz miejsc dostępny jest na stronie oddziału.
  4. Trasy można pokonywać w grupach zorganizowanych lub indywidualnie.
  5. Odznakę można zdobywać równolegle z innymi odznakami turystyczno-krajoznawczymi.
  6. Podstawą do zweryfikowania odznaki jest „Kronika wycieczek” odznaki lub kronika prowadzona w dowolnej formie, według uznania zdobywającego. Do tego celu mogą być wykorzystane książeczki wycieczek turystyki kwalifikowanej.
  7. Kronika powinna zawierać dane zdobywającego: imię, nazwisko, wiek, miejscowość lub (klub, oddział PTTK) oraz: daty wycieczek, nazwy miejscowości z podaniem obiektu i potwierdzeniem w formie np.: pieczątki, biletu wstępu, podpisu osób prowadzących (przewodnika, przodownika PTTK, instruktora lub kierownika wycieczek szkolnych). Wystarczającym potwierdzeniem jest wykonanie własnego opisu dla każdego zwiedzanego obiektu lub miejsca (np. zdjęcie, rysunek itp.).
  8. Kronika wycieczek jest własnością zdobywającego i podlega zwrotowi.
  9. Odznaka przyznawana w trybie regulaminowym jest odpłatna.
  10. Weryfikacja odznaki następuje po złożeniu kroniki wycieczek w Oddziale PTTK Warszawa Praga im. Z. Glogera pod adresem: al. Stanów Zjednoczonych 24, 03-964 Warszawa, pok. 25, w każdą środę w godzinach 16.00-18.00 lub na imprezach Oddziału PTTK. Osoby przesyłające kronikę drogą pocztową winny dołączyć kopertę z adresem zwrotnym i znaczkiem pocztowym. Strona oddział u http://praga.warszawa.pttk.pl/).
  11. Prawo interpretacji niniejszego regulaminu przysługuje Zarządowi Oddziału PTTK Warszawa Praga.
  12. Regulamin odznaki wchodzi w życie z dniem 15 sierpnia 2019 roku.
 

Regulamin Odznaki Turystyczno-Krajoznawczej PTTK "BITWA WARSZAWSKA 1920 R."

Kronika PDF
Miejsca pamięci związane z "Bitwą Warszawską - 1920r."(aktualizacja kwiecień 2020 r.)
 

REGULAMIN ODZNAKI TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZEJ

„BITWA WARSZAWSKA 1920 R.”

 

I. POSTANOWIENIA OGÓLNE

1.      Odznaka „Bitwy Warszawskiej 1920 r.” jest odznaką turystyczno-krajoznawczą PTTK ustanowioną przez Zarząd Oddziału PTTK Warszawa Praga Południe im. Zygmunta Glogera w celu popularyzacji wiedzy o jednej z ważniejszych bitew w dziejach świata i Europy. Bitwy, która rozegrała się na przedpolach Warszawy w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku i miała ogromne znaczenie w obronie niepodległości Polski

2.  Odznaka jest kontynuacją wymagań odznaki okolicznościowej ustanowionej w 70 rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r. zdobywanej w latach 1990-1997.

3.      Odznaka jest jednostopniowa lub honorowa (na biało-czerwonej podkładce).

 

II. WARUNKI ZOOBYWANIA ODZNAKI

1.      Warunkiem zdobycia odznaki jest zwiedzenie minimum 10 obiektów – miejsc pamięci narodowej związanych z obroną Warszawy oraz działaniami frontowymi i przyfrontowymi w 1920 r. (głównie na terenie województw: mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego).

2.      Równoważne z zaliczeniem jednego obiektu jest odwiedzenie muzeum (działu) poświęconego Bitwie Warszawskiej z 1920 r., udział w imprezie okolicznościowej związanej z bitwą, a także pokonanie trasy o długości minimum 5 km po terenach związanych z przebiegiem bitwy lub udział w imprezach, wystawach i publikacjach organizowanych z własnej inicjatywy.

3.  Odznakę może zdobywać każdy po ukończeniu 8 roku życia podczas wycieczek turystycznych i krajoznawczych.

4.      Czas zdobywania odznaki jest dowolny.

5.    Obiekty, które można zwiedzić zawarte są w publikacji: Andrzej Kowalski „Miejsca pamięci związane z Bitwą Warszawską 1920 r.”, „Niepodległość i Pamięć” nr 2/3 (r. II) Wyd. Muzeum Niepodległości w Warszawie. Warszawa 1995, str. 119-186. Obiekty odnalezione na obszarze całej Polski (i nie tylko), a nie ujęte w wymienionej publikacji będą zaliczane pod warunkiem ich opisania.

 

III. ZASADY WERYFIKACJI ODZNAKI

1.      Podstawą do zweryfikowania odznaki jest „Kronika wycieczek” prowadzona w dowolnej formie, według uznania zdobywającego. Do tego celu mogą być wykorzystane książeczki wycieczek turystyki kwalifikowanej.

2.      Kronika powinna zawierać dane personalne zdobywającego i adres, daty wycieczek, nazwy miejscowości z podaniem obiektu i potwierdzeniem w formie pieczątki, biletu wstępu, podpisu osób prowadzących (przewodnika, przodownika, instruktora lub kierownika wycieczek szkolnych). Wystarczającym potwierdzeniem jest wykonanie własnego opisu dla każdego zwiedzanego obiektu lub miejsca (lub zdjęcia, rysunku).

3.      Kronika wycieczek jest własnością zdobywającego i podlega zwrotowi.

4.      Weryfikacja odznaki następuje po złożeniu kroniki wycieczek w Oddziale PTTK Warszawa Praga im. Zygmunta Glogera pod adresem: 03-964 Warszawa, al. Stanów Zjednoczonych 24, pokój 25 w każdą środę w godzinach 16.00-18.00 lub na imprezach oddziałowych. Osoby przesyłające kronikę drogą pocztową winny dołączyć kopertę z adresem zwrotnym i znaczkiem pocztowym.

5.      Przyznanie odznaki wpisuje się do kroniki potwierdzając pieczątką referatu weryfikacyjnego.

6.      Odznaka przyznawana w trybie regulaminowym jest odpłatna.

 

IV. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

1.      Odznakę honorową z pominięciem wymogów regulaminu może nadać Zarząd Oddziału PTTK Warszawa Praga Południe na wniosek swoich działaczy.

2.      Prawo interpretacji niniejszego regulaminu przysługuje Zarządowi Oddziału PTTK.

3.      Regulamin odznaki wchodzi w życie z dniem 15 sierpnia 1998 roku.

 

Historia odznak związanych z Bitwą Warszawską 1920 roku.pdf

Regulamin Odznaki Turystyczno-Krajoznawczej PTTK "WARSZAWSKA OBWODNICA TURYSTYCZNA"

Regulamin.pdf
Kilometraż Warszawskiej Obwodnicy Turystycznej.
 

REGULAMIN ODZNAKI TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZEJ PTTK

“WARSZAWSKA OBWODNICA TURYSTYCZNA”

 

I. POSTANOWIENIA OGÓLNE

 

Odznaka “Warszawska Obwodnica Turystyczna” została ustanowiona w dniu 14 lutego 2007 roku przez Zarząd Oddziału PTTK Warszawa Praga im. Zygmunta Glo-gera z inicjatywy Oddziałowej Komisji Turystyki Pieszej, w “Roku Szlaków Turystycznych PTTK”.

Odznaka ma na celu promowanie turystyki pieszej i kolarskiej na szlakach Warszawskiej Obwodnicy Turystycznej (WOT) o łącznej długości 236 km.

Warszawska Obwodnica Turystyczna została wymalowana czerwonym kolorem, oprócz odcinków przebiegających przez Kampinoski Park Narodowy, w latach 80 ubiegłego wieku. Szlak zaczyna się na stacji PKP w Modlinie (Nowy Dwór Mazowiecki) i prowadzi stąd początkowo na południe przez most na rzece Narew, następnie wałem przeciw powodziowym kieruje się na wschód przez Chotomów, Wieliszew do Nieporętu. Tu trasa początkowo kieruje się na południowy wschód do Strugi, następnie ku południu przez Zielonkę, Rembertów, Wiązownę, Pogorzel Warszawską, Otwock Wielki do mostu na Wiśle i Góry Kalwarii. Dalej prowadzi na zachód przez Zalesie Górne, Magdalenkę do Podkowy Leśnej, gdzie już znacznie zwraca się ku północy w stronę Brwinowa przez Rokitno do Zaborowa. Z Zaborowa trasa prowadzi na zachód już szlakiem niebieskim do Leszna. Stąd kieruje się na północ szlakiem żółtym do skrzyżowania ze szlakiem zielonym (Teofile-Las). Następnie zwraca się ku północnemu wschodowi, aby szlakiem zielonym dotrzeć z powrotem do Modlina.

Odznaka metalowa jest ustanowiona w trzech stopniach. Stopnie różnią się kolorem tła:

stopień brązowy – tło zielone,

stopień srebrny – tło niebieskie,

stopień złoty – tło białe.

Odznaka może być przyznana honorowo organizatorom, instytucjom lub osobom szczególnie zasłużonym dla turystyki pieszej po WOT.

 

II. WARUNKI ZDOBYWANIA ODZNAKI

 

Odznakę może zdobywać turysta, który ukończył 8 lat i spełni następujące warunki:

na odznakę w stopniu brązowym należy odbyć wycieczki po dowolnych odcinkach szlaku WOT o łącznej długości 50 km i zwiedzić jedną miejscowości z wymienionych w punkcie 1d.

na odznakę stopniu srebrnym należy odbyć wycieczki po dowolnych odcinkach szlaku WOT (z wyłączeniem odcinków szlaku zaliczonych na stopień brązowy) o łącznej długości 80 km i zwiedzić dwie następne miejscowości z wymienionych w punkcie 1d.

na odznakę w stopniu złotym należy odbyć wycieczki po pozostałych odcinkach szlaku WOT (z wyłączeniem odcinków zaliczonych na stopień brązowy i srebrny) o łącznej długości 106 km i zwiedzić pozostałe miejscowości z wymienionych w punkcie 1d.

zwiedzić obowiązkowo następujące miejscowości: Brwinów, Góra Kalwaria, Leszno, Modlin (twierdza), Nieporęt, Otwock Wielki (muzeum) i Rokitno (sanktuarium).

2. Czas zdobywania odznaki jest nieograniczony.

 

III. WERYFIKACJA

 

Podstawą do weryfikacji odznaki WOT są wpisy do książeczki odznaki turystyki pieszej (OTP) i kolarskiej (KOT) zgodnie z regulaminami ich zdobywania. Dopuszczalne jest prowadzenie własnej kroniki w dowolnej formie.

Odznakę przyznaje referat weryfikacyjny Oddziałowej Komisji Turystyki Pieszej. Adres: Oddział PTTK Warszawa Praga im. Zygmunta Glogera, Oddziałowa Komisja Turystyki Pieszej, 03-964 Warszawa, al. Stanów Zjednoczonych 24, pokój 25. Dyżury w każdą środę w godzi-nach 16-18.

Osoby przesyłające książeczki do weryfikacji drogą pocztową winny dołączyć kopertę z adresem zwrotnym i znaczkiem pocztowym.

Odznaka przyznawana w trybie regulaminowym jest odpłatna.

 

IV. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

 

Odznakę honorową z pominięciem wymogów regulaminowych może nadać Zarząd Oddziału PTTK Warszawa Praga im. Zygmunta Glogera na wniosek swoich działaczy.

Prawo interpretacji niniejszego regulaminu przysługuje Zarządowi Oddziału PTTK Warszawa Praga im. Zygmunta Glogera.

Regulamin odznaki wchodzi w życie z dniem 14 lutego 2007 roku.

Regulamin Odznaki Krajoznawczej PTTK "POWSTANIE LISTOPADOWE 1830-31"

Kronika odznaki Powstanie Listopadowe A5
Kronika odznaki Powstanie Listopadowe A6
 

REGULAMIN ODZNAKI KRAJOZNAWCZEJ PTTK

„POWSTANIE LISTOPADOWE 1830-31”

 

I. POSTANOWIENIA OGÓLNE

1.      Odznaka „Powstanie Listopadowe 1830-31” została ustanowiona w dniu 18.06.2008 r. przez Zarząd Oddziału PTTK Warszawa Praga Południe im. Zygmunta Glogera z inicjatywy Oddziałowej Komisji Turystyki. 

2.      Celem Odznaki jest popularyzacja wiedzy i miejsc związanych z Powstaniem Listopadowym (pola bitew, pomniki, muzea, itp.).

3.      Odznaka ustanowiona została w trzech stopniach: brązowa, srebrna i złota. Stopnie różnią się kolorem metalu.

 

II. WARUNKI ZDOBYWANIA ODZNAKI

1.      Odznakę może zdobywać każdy turysta, który ukończył 8 lat i spełni warunki określone w niniejszym regulaminie.

2.      Osoby niepełnoletnie mogą zdobywać Odznakę tylko pod opieką osób dorosłych.

3.      Odznakę zdobywać można w kolejności stopni, podczas dowolnych wycieczek, na terenach historycznie związanych z dziejami Powstania Listopadowego.

4.      Czas zdobywania odznaki jest nieograniczony, nadwyżka punktów zdobytych ponad normę przechodzi na stopień wyższy. W ciągu jednego roku kalendarzowego, można zweryfikować tylko jeden stopień Odznaki. Ze względu na koszty przesyłki dopuszcza się weryfikację więcej niż jednego stopnia jednocześnie, lecz w takim przypadku weryfikacja np.: Odznaki brązowej i srebrnej może nastąpić nie wcześniej niż w drugim roku zdobywania, itd.

5.      Warunkiem zdobycia odznaki w stopniu brązowym jest zwiedzenie 10 miejsc związanych z Powstaniem Listopadowym.

6.      Warunkiem zdobycia odznaki w stopniu srebrnym jest zwiedzenie kolejnych 30 miejsc.

7.      Warunkiem zdobycia odznaki w stopniu złotym jest zwiedzenie kolejnych 50 miejsc.

8.      Obowiązkowym warunkiem dla każdego stopnia, jest zwiedzenie dodatkowo, jednej z miejscowości:

•         Warszawa – Arsenał, budynek Podchorążówki, reduta Ordona,

•         Iganie – pole bitwy – pomnik,

•         Ostrołęka – pole bitwy- kopiec i pomnik Józefa Bema na rynku,

•         Olszynka Grochowska – pole bitwy – pomnik,

•         Zgórznica k/ Stoczka Łukowskiego – pole bitwy – pomnik.

9.      Odznakę można zdobywać równocześnie ze zdobywaniem innych odznak turystyki kwalifikowanej i krajoznawczych.

O przyznanie odznaki w stopniu brązowym może ubiegać się turysta, który udokumentuje posiadanie jednej z odznak:

•         „Śladami gen. Józefa Sowińskiego”,

•         „Śladami gen. Józefa Bema” – stopień brązowy,

    lub zaliczył jedną z tras TRInO:

      •     (3/W/06) - VI TRInO w 175 Rocznicę Bitwy pod Olszynką. - link

      •     (5/M/16) - Ostrołęka - Jeszcze Polska nie zginęła... - link

      •     (7/M/17) - Dębe Wielkie - Bij Moskala ! - link

      •     (1/M/20) - Gmina Dębe Wielkie - Śladami Bitwy pod Dębe Wielkim 1831 r. - link

      •     (5/W/21) - Warszawa - Noc Listopadowa. - link

 

III. WERYFIKACJA

1.      Podstawą do ubiegania się o przyznanie Odznaki jest samodzielnie wykonana i wypełniona przez zdobywającego kronika (lub pobrana ze strony)i wypełniona przez zdobywającego kronika.

2.      Kronika powinna zawierać: datę wycieczki, wykaz zwiedzonych obiektów z krótką notatką o związku danego obiektu z Powstaniem Listopadowym, potwierdzenia terenowe;

     (odciski pieczęci ze zwiedzanych obiektów lub miejscowości, w których się znajdują, bilety wstępu itp.), lub potwierdzenie przez członków kadry programowej PTTK

     (przodownicy, przewodnicy, instruktorzy wg posiadanych uprawnień, organizatorzy turystyki – tylko, jeżeli byli obecni na danej wycieczce), instruktorów harcerskich i kierowników wycieczek.

3.      Potwierdzenia, o których mowa w pkt. 2 mogą być zastąpione opisem obiektu, szkicem, rysunkiem, samodzielnie wykonaną fotografią lub fotografią turysty na tle zwiedzanego obiektu.

4.      Z zapisów w kronice musi jednoznacznie wynikać, że ubiegający się o Odznakę osobiście oglądał i poznał obiekty wymagane regulaminowo.

5.      Odznakę przyznaje referat weryfikacyjny Oddziałowej Komisji Turystyki Pieszej. Adres: Oddział PTTK Warszawa Praga im. Zygmunta Glogera, Oddziałowa Turystyki Pieszej. Dyżury w każdą środę w godzinach 16-18 w Zespole Szkół łączności, 03-964 Warszawa, al. Stanów Zjednoczonych 24, pokój 25.

6.      Osoby przesyłające kroniki do weryfikacji drogą pocztową winny dołączyć kopertę z adresem zwrotnym i znaczkiem pocztowym.

7.      Odznaka przyznawana w trybie regulaminowym jest odpłatna.

 

IV. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

1.      Odznakę złotą może nadać honorowo, z pominięciem wymogów regulaminowych, Zarząd Oddziału PTTK Warszawa Praga im. Zygmunta Glogera

 na wniosek swoich działaczy, osobom szczególnie zasłużonym dla popularyzacji i upamiętnienia wiedzy o Powstaniu 

2.      Prawo interpretacji niniejszego regulaminu przysługuje Zarządowi Oddziału PTTK Warszawa Praga im. Zygmunta 

3.      Autorem regulaminu jest kol. Wojciech Drozda, a wzoru graficznego kol. Włodzimierz Majdewicz.

4.      Regulamin odznaki wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2008 roku.

Regulamin uzupełniono 28.11.2021 r.

 

Oddział PTTK Warszawa Praga

im. Zygmunta Glogera

al. Stanów Zjednoczonych 24, pokój 25

03-964 Warszawa